تبلیغات
اورمو اؤلکه سی

اورمو اؤلکه سی

نویسنده : admin یکشنبه 30 تیر 1392, 12:37
در میان هیاهوی تبلیغات درون شهر کهن ارومیه چند روزی است ، تبلیغی جدید توجه مرا به خویش جلب میکند . تبلیغ حمامی به شیوه حمامهای عثمانی که امروزه  در جهان به حمامهای ترک( Turkish Bath ) معروف است. سابقه حمام در ایران به چیزی حدود دوران هخامنشی میرسد، زمانی که در کاوشهای تخت جمشید بخشهایی به همراه محل دفع آبهای زائد به حمام مشهور شد . این موضوع تا پیش از اسلام در ایران نیز متداول بود هر چند برخی از محققین در خصوص آلوده نموده آب در فرهنگ زرتشتی هنوز اختلاف نظر دارند اما مسلما پاکیزگی و استحمام جزو جدایی ناپذیر فرهنگ ایرانی بوده است . با طلیعه اسلام موضوع پاکیزگی اهمیتی دوچندان یافت بدان پایه که در حدیثی نبوی  نظافت به نشانه ای از ایمان بدل شد . در استان آذربایجان غربی قدیمی ترین شواهد در خصوص وجود ساختار حمام به دوران ایلخانی یعنی هفتصد سال پیش باز میگردد، زمانی که در دهه هشتاد و در کاوشهای هیات ایرانی در مجموعه جهانی  تخت سلیمان تکاب  ساختاری از یک حمام که مشخصا مربوط به افراد خاص جامعه بود نمایان شد ، حمامی که تقریبا تمامی عناصر ساختاری شناخته شده  در معماری ایرانی را در خود جای داده است و در همین دهه همچنین کاوشهای باستان شناسی در بافت تاریخی موسوم به قلعه قاپان در شهر ماکو منجر به کشف حمامی از دوران صفویه گشت حمامی با سنگ های مرمر و زیبایی مثال زدنی که تا دوران قاجار نیز مورد استفاده قرار گرفت و سپس مدفون گشت و اکنون حال و لاحوال خوبی ندارد.حمام تاریخی ماکو که اندک اندک به زیر خاک بازمیگردد!

علاوه بر این تقریبا در تمامی شهر های استان حمام های تاریخی فراوان و متنوعی وجود داشت و بر اساس نگاه مذهبی و ارتباط تنگاتنگ معمولا مسجد و حمام جزو لاینفک عناصر معماری شهر های استان شد به گونه ای که مثلابر اساس برخی منابع تاریخی دهها حمام در شهر ارومیه به فعالیت میپرداخت . اما با توسعه شهری و تکمیل ساختار خانه های مدرن و امروزی علی الخصوص در دوره پهلوی اول اندک اندک استقبال از حمام های تاریخی کم رنگ شد و امروزه تنها چند باب از این حمام ها به حیات خود در شهر تاریخی ارومیه ادامه میدهند و بی شک با ادامه این روند دیگر امیدی به ادامه فعالیت این قبیل حمام ها وجود ندارد .


حمام اتحادیه ارومیه از حمام های تاریخی و زیبای استان چند سالی در حال مرمت !


حمام میرزا رسول مهاباد که اکنون به موزه مردشناسی تبدیل شده


حمام شیخ سلماس تنها بنای تاریخی موجود در این شهر که پس از مرمت کاربری خاصی ندارد

با نگاهی به یک مطالعه انجام شده در دانشگاه شهید بهشتی تعداد حمام های فعال در ایران 237 و تعداد این حمام ها در ترکیه 207 حمام گزارش شده است که از این تعداد حمام در ترکیه 57 باب صرفا جهت بهره گیری توسط  گردشگران در نظر گرفته شده است که سود قابل توجهی را به جیب سرمایه گذاران سرازیر میکند ، همچنین اشاره به این نکته نیز لازم است که این تعداد منهای حمامهای جدیدی است که به شیوه های سنتی در مراکز اقامتی ، هتلها و ... در این کشور ساخته شده است .
نکته دیگر در این بین تغییر کاربری این حمام ها و اختصاص آن به مشاغل دیگر است که از آن جمله میتوان به سوپر مارکت و یا غذا خوری اشاره کرد همانند آنچه در برخی حمامها تاریخی چون حمام اسکودر و اورتاکوی در استانبول ترکیه  اشاره کرد . برخی از این تغییر کاربری ها نیز تا اندازه زیادی دارای کاربری و جذابیتهای امروزی است مثلا حمام امیه در شهر نیکوزیا در قبرس به صورت حمامی تلفیقی از ساختارهای سنتی با اضافه شدن سونا و جکوزی به آن به کار خود ادامه میدهد که در سال 2006 جایزه ویژه نوسترا در زمینه مرمت را در یونسکو به خود اختصاص داد و یا حمام مشهور سنتوی توکیو در ژاپن که از مشهورترین جاذبه های گردشگری توکیو به شمار می آید .در ایران نیز حمام های تاریخی فراوانی دچار تغییر کاربری شده اند مانند حمام تاریخی گنجعلیخان کرمان و یا حمام وکیل شیراز که هر دو کاربری موزه مردم شناسی دارند و یا حمام تاریخی نوبر تبریز که با وجود آهک بری های زیبا به غذا خوری سنتی تبدیل شده است .
حمام های شهر ارومیه نیز اندک اندک بین ماندن ادامه فعالیت به سبک سنتی ، مدرن تر شدن و یا تغییر کاربری چاره دیگری ندارند . مسلما ادامه فعالیت به سبک سنتی برای اندک حمام های باقی مانده حاضر چندان متصور نیست ، قیمت تمام شده خدمات ارائه شده چون آب ، گاز و برق در این واحدها تجاریست و هزینه هنگفتی را بر دوش مالکان آن میگزارد از دیگر سو باید مشکل دفع فاضلاب نیز در بازار تاریخی ارومیه به این مشکلات اضافه کرد که در آینده مفصلا به آن خواهیم پرداخت .
با این اوصاف چاره ای نمی ماند که اندک اندک لذت یک استحمام در حمام های سنتی را باید با صرف یک نهار در همان محل معاوضه کرد و از همان جایی که روزی دالان نظافت بود این بار برایت کباب بختیاری سرو میکنند! و به جای بوی رطوبت و صابون سنتی و همهمه دلاکها ، بوی توتون و چای و سیگار و دیزی سنگی فضای حمام را پر میکند و در عوض شما برای تجربه یک حمام سنتی و تاریخی به همراه فرزندت به حمام سنتی عثمانی که به تازگی در چند نقطه شهرت افتتاح شده میروی . حالا سوال اینجاست که آیا این یک تهاجم فرهنگیست یا تعارف فرهنگی؟


دسته بندی : ادب،فرهنگ و هنر , میراث فرهنگی و گردشگری , حمام های قدیمی اورمیه ,
برچسب ها : حمامهای تاریخی , تغییر کاربری , حمامهای سنتی اورمیه ,موضوعات
» اخبار اورمیه (903)
» اخبار بحران دریاچه اورمیه (1021)
» پروژه های عمرانی،خدماتی اورمیه (548)
» پروژه های عمرانی،خدماتی استان (172)
» سیاسی (178)
» اقتصادی (529)
» اجتماعی (323)
» ادب،فرهنگ و هنر (133)
» علمی، آموزشی (201)
» پزشکی،سلامت (204)
» میراث فرهنگی و گردشگری (401)
» حوادث و سوانح (227)
» هواشناسی (224)
» محیط زیست (261)
» گزارش تصویری (301)
» والیبال برتر (1077)
» ورزشی (218)
» اخبار ایران و جهان (218)
» وقایع تاریخی ایران و جهان (19)
» وقایع تاریخ آذربایجان (18)
» وقایع تاریخی اورمیه (10)
» تورک دیلی (8)
» نام آوران اورمیه (88)
» نام آوران آذربایجان (127)
» آذربایجان فولکلوری (11)
» آذربایجان دبلری (19)
» مذهبی دبلر (31)
» اورمو عاشیقلاری (19)
» موسیقی آذربایجانی (19)
» تورک شعرلر (7)
» استاد شهریار+شعر و عکس (10)
» داستان ها و افسانه های آذربایجان (8)
» فرودگاه اورمیه (3)
» دانشگاه اورمیه (10)
» امام زاده ها - مساجد تاریخی (24)
» بناهای تاریخی اورمیه (104)
» پارک های اورمیه (17)
» حمام های قدیمی اورمیه (5)
» دره ها-آبشارها -چشمه ها (18)
» قلعه ها -تپه ها-غارها (22)
» کلیساهای اورمیه (17)
» کتیبه های تاریخی اورمیه (7)
» مراکز اقامتی و تفریحی اورمیه (12)
» مقبره های اورمیه (10)
» موزه های اورمیه (12)
» در باره اورمیه (12)
» سوغات،صنایع دستی،غذاها (19)
» جاذبه های گردشگری و طبیعی اورمیه (60)
» گالری عکس بازار اورمیه (8)
» گالری عکس دریاچه اورمیه (33)
» گالری عکس اورمیه (60)
» گالری عکس اورمیه قدیم (11)
» آثار طبیعی آذربایجان غربی (36)
» آثار تاریخی آذربایجان غربی (104)
» گالری عکس سایر مناطق آذربایجان (25)
» تصاویر دیدنی (40)
» کلیپ شعرای آذربایجان (5)
» کلیپ اورمیه (5)
» کلیپ موسیقی آذربایجانی (7)
» کلیپ ورزشی (8)
» کلیپ های متفرقه (10)
» دانلود فایل های صوتی (5)

صفحات

پیوندهای روزانه

نویسندگان

» admin (6558)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :