اورمو اؤلکه سی

نویسنده : admin شنبه 13 اردیبهشت 1393, 15:46

سبلان با رودها، یخچال‌های دائمی و طبیعت بکرش، نمونه‌ای از هنر بی‌همتای خالق آن است. این کوه بنا به روایات محل عبادت زرتشت، پیامبر ایران باستان بوده است.


http://media.isna.ir/content/iqdn69.jpg/4


در دل جاذبه‌های زیبای اردبیل و زیبایی‌های بیکران آن در دل این طبیعت زیبای قله‌ای قرار گرفته که دل هر ببینده‌ای را می‌رباید و در دامنش فرهنگ‌ها و توان‌هایی درحال پرورش بوده‌اند که کم کم با بی توجهی‌ها و با گذشت زمان به افول رفته است و برای حفظ زیبایی ‌موجود در آن نیازمند توجه ونگهداری بیش از بیش است.

ویژگی‌های منطقه

اثر طبیعی ملی سبلان از محدوده ارتفاع 3600 متر کوه مشهور سبلان بطرف قله آن قرار دارد که شهر اردبیل در شرق، سرعین در جنوب شرق‌، مشگین شهر درشمال غرب و نیر در جنوب آن قرار دارد‌. نزدیک‌ترین شهر به این منطقه شهر توریستی سرعین و مشکین شهر با فاصله 15 کیلومتراست. این قله دومین قله مرتفع کشور به حساب می‌آید. این اثر به دلیل ویژگیهای منحصر به فرد از جمله وجود یخچال‌ها، آبشارها و دره‌های زیبا و همچنین وجود دریاچه‌ای زیبا در دهانه آتشفشان اصلی جذابیت‌های فراوانی را به آن بخشیده است و از این رو کوهنوردان فراوانی را از سراسر کشور و جهان بسوی خود جلب می‌کند. از تنها گونه مهم جانوری می‌توان از نوعی سخت پوست از خانواده کروستاسه نام برد.

سبلان‌(به ترکی آذربایجانی: ساوالان و به تالشی: سفلون) آتشفشانی خاموش است که شکل تقریبا مخروطی دارد و اکثرا از برف و یخ پوشیده شده است و چشمه‌های آب گرم و سرد معدنی فراوانی دارد و در حقیقت بلندترین کوه استان‌های آذربایجان غربی و شرقی محسوب می‌شود.

‌کوهستان عظیم و آتشفشان سبلان که به زبان آذری ساوالان خوانده می‌شود، از کوه‌های متعدد بلندی چون صائین‌، نرمیق ، قوشه داغ ، و… تشکیل شده است.

دامنه‌های این کوهستان در بخش مرکزی از چهارسو به شهرستان‌های مشکین شهر و اهر در شمال‌، تبریز در مغرب‌، سراب در جنوب و اردبیل در شرق مشرف است.

‌سبلان به شکل مخروط زیبایی است و دهانه آتشفشان خاموش آن در حال حاضر به صورت دریاچه‌ای در آمده است. اطراف این دریاچه در تمام سال پوشیده از برف و یخ است.

‌قله اصلی یا آتشفشان آن به نام سلطان ساوالان بلندترین نقطه آذربایجان و پس از دماوند بلندترین قله ایران است.

کوهستان ساوالان از کانون‌های مهم آبگیر دائمی رودهای آذربایجان است. دامنه‌های شمالی آن به دره رود قره سو و اهرچایی و دامن‌های جنوبی آن به شاخه‌ها‌ی آجی چای منتهی می‌گردد.

بنابراین سبلان بخش عمده‌ای از آب‌های حوضه رود ارس و دریاچه ارومیه را تامین می‌کند. در دامنه‌های سبلان چشمه‌های فراوان آب گرم وآب سرد معدنی وجود دارد از جمله موئیل سویی‌، شابیل‌، قوتورسویی و‌... که در فصول مختلف مورد استفاده اهالی مشکین شهر و گردشگران قرار می‌گیرد.

در بالای قله سبلان حفره‌ای وجود دارد که دهانه آتشفشان سبلان بوده است و امروزه به صورت دریاچه‌ای در فصل گرم ظاهر می‌شود‌.

سبلان با رودها‌، یخچال‌های دائمی و طبیعت بکر‌، نمونه‌ای از هنر بی‌همتای خالق آن است‌. این کوه بنا به روایات محل عبادت زرتشت‌، پیامبر ایران باستان بوده است. ‌

سیر صعود

به منظور صعود به قله، بهترین مسیر از طریق شهرستان اردبیل به لاهرود و از آنجا به آب گرم قتور سویی است واز آبگرم جاده‌ای کوهستانی و خاکی است که آن‌ را تا ارتفاع 3500 متری مکان موسوم به پناهگاه شرقی می‌رساند پناهگاه مکان مناسبی جهت اقامت و شب ماندن. صعود به قله از طریق یال شرقی با عبور از سیب‌های تند سنگلاخی با ارتفاعی ‌در حدود 4700 متری که از شیب کلی آن کاسته شده، امکانپذیر است و در محل موسوم به سنگ محراب با شیبی ملایم به دهانه آتشفشان و دریاچه جذاب و با شکوه آن می‌رسیم.

آب و هوا

در بهار هر سال و بخصوص ماه‌های فروردین و اردیبهشت قله مواجه با هوای طوفانی است، از ماه‌های خرداد و تیر که فصل حدود آن آغاز می‌گردد و تا پایان شهریور ماه هوا از پایداری بیشتری برخوردار بوده، ولی در تمامی بعدازظهرها غالباً با هوای ابری و باران در ارتفاعات توام است و در پاییز و زمستان‌ با طوفان برف سنگین، آب مصرفی در تابستان و ایام صعود ‌فراهم می‌شود و در پایین دست‌ها آب بسیار کم است. این آب‌ها از 9 صبح شروع به ذوب و جاری شدن کرده و تا ساعت 18 هر روز یخ می‌زند.

تاریخ تاسیس منطقه از ابتدا تاکنون

این منطقه طی آگهی رسمی شماره 19496-12 مورخه 1381.05.15 از تاریخ 1381.05.15 ‌بعنوان اثر طبیعی ملی سبلان به تصویب شورای‌عالی حفاظت محیط زیست کشور رسیده است.

وسعت منطقه

این منطقه در وسعت 6643 هکتار وجود دارد. وضعیت توپوگرافی، چشم‌انداز، پو‌شش گیاهی و گونه‌های شاخص گیاهی، وضعیت عمومی حیات وحش و گونه‌های شاخص و کریدورها‌ و ارتفاع بیشینه قله 4811 متر از سطح دریاهای آزاداز ویژگی‌ها و سیمای عمومی منطقه است. هم‌چنین این منطقه بلندترین نقطه آذربایجان و دومین قله مرتفع کشور است.

آتشفشان سبلان از نوع آتشفشان‌های نقطه‌ای و مخروط مختلف است که با ارتفاع بیش از 4800 متر از سطح دریا که گدازه‌های آن حدود 1200 کیلومتر مربع را در بر می‌گیرد، وجود دارد. شناسایی 39 تیره و 256 گونه گیاهی که 6 تیره از آنها تا ارتفاع 3900 متری پراکنش دارند، از دیگر ویگی‌های این منطقه است. لازم به ذکر است که این 6 تیره عبارتند از تیره گل استکانی، مرکبان، شب بو، پروانه واران، ترشک وگل سرخ...

وجود گونه‌های جانوری شاخص و حمایت شده از قبیل قوچ ومیش ارمنی‌، کل وبز، سیاه گوش‌، پلنگ‌، خرس قهوه‌ای، کبک دری و انواع پرندگان شکاری و پدیده‌های طبیعی شامل سنگ مقدس محراب یا محرابه، سنگ عقاب یا قارتال، دریاچه دهانه آتشفشان‌، یخچال‌ها و برف چال‌هایی با قدمت معادل عمر کوهستان، ارتفاعات و قلل با ویژگی‌های خاص و دره‌ها و آبشارهای متعدد از دیگر بخش‌های این منطقه است.

جاذبه‌های اکوتوریستی

سنگ مقدس محراب یا محرابه، سنگ عقاب یا قارتال، دریاچه دهانه آتشفشان، یخچال‌ها و برف چال‌هایی با قدمت معادل عمر کوهستان، ارتفاعات و قلل با ویژگی‌های خاص اراضی و محیطی شامل هرم داغ یا سبلان کوچک با ارتفاع 4587 متر، کسری یا آقام داغ با ارتفاع 4577 متر و جنوار داغی(قبله داغی) با ارتفاع 3950 متر از جاذبه‌های توریستی منطقه دو گروه عمده از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی منطقه است.

ارتفاعات متعدد و در جوار آن آب‌های معدنی موجود، وجود دریاچه‌های بزرگ و کوچک، دشت‌ها و جلگه‌های وسیع پیرامونی و شرایط آب و هوایی مساعد و مناسب، از استعدادها و قابلیت‌های طبیعی جهت گردشگری و گذران اوقات فراقت و استراحت است.

وضعیت عمومی، اقتصادی و اجتماعی

قله سبلان از ارتفاع 3600 متر به بالا فاقد مراکز سکونتی بوده، لیکن با توجه به کوچ عشایر دشت مغان به دامنه‌های سبلان جهت ییلاق در فصل‌های بهار و تابستان شاهد حضور این عشایر زحمتکش در سبلان هستیم، هرچند که حضور عشایر از ارتفاع 3600 متر به بالا به دلیل پوشش گیاهی کم این منطقه به ندرت اتفاق می‌افتد‌. فصل تابستان نیز شاهد حضور انبوه کوهنوردانی هستیم که جهت صعود به قله سبلان از سمت پناهگاه شرقی اقدام می‌کنند.

تعارضات مهم منطقه

وجود دام بیش از ظرفیت مراتع، حضور عشایر و دام‌ها در زیستگاه‌های حیات وحش، شکار بی رویه‌، جاده‌کشی غیر اصولی و تخریب زیستگاه‌ها از جمله مشکلات این منطقه است.

منبع: ایسنا/ مقالات علمی موجود در SIDدسته بندی : گالری عکس سایر مناطق آذربایجان ,
برچسب ها : سبلان , ساوالان , اردبیل ,موضوعات
» اخبار اورمیه (903)
» اخبار بحران دریاچه اورمیه (1021)
» پروژه های عمرانی،خدماتی اورمیه (548)
» پروژه های عمرانی،خدماتی استان (172)
» سیاسی (178)
» اقتصادی (529)
» اجتماعی (323)
» ادب،فرهنگ و هنر (133)
» علمی، آموزشی (201)
» پزشکی،سلامت (204)
» میراث فرهنگی و گردشگری (401)
» حوادث و سوانح (227)
» هواشناسی (224)
» محیط زیست (261)
» گزارش تصویری (301)
» والیبال برتر (1077)
» ورزشی (218)
» اخبار ایران و جهان (218)
» وقایع تاریخی ایران و جهان (19)
» وقایع تاریخ آذربایجان (18)
» وقایع تاریخی اورمیه (10)
» تورک دیلی (8)
» نام آوران اورمیه (88)
» نام آوران آذربایجان (127)
» آذربایجان فولکلوری (11)
» آذربایجان دبلری (19)
» مذهبی دبلر (31)
» اورمو عاشیقلاری (19)
» موسیقی آذربایجانی (19)
» تورک شعرلر (7)
» استاد شهریار+شعر و عکس (10)
» داستان ها و افسانه های آذربایجان (8)
» فرودگاه اورمیه (3)
» دانشگاه اورمیه (10)
» امام زاده ها - مساجد تاریخی (24)
» بناهای تاریخی اورمیه (104)
» پارک های اورمیه (17)
» حمام های قدیمی اورمیه (5)
» دره ها-آبشارها -چشمه ها (18)
» قلعه ها -تپه ها-غارها (22)
» کلیساهای اورمیه (17)
» کتیبه های تاریخی اورمیه (7)
» مراکز اقامتی و تفریحی اورمیه (12)
» مقبره های اورمیه (10)
» موزه های اورمیه (12)
» در باره اورمیه (12)
» سوغات،صنایع دستی،غذاها (19)
» جاذبه های گردشگری و طبیعی اورمیه (60)
» گالری عکس بازار اورمیه (8)
» گالری عکس دریاچه اورمیه (33)
» گالری عکس اورمیه (60)
» گالری عکس اورمیه قدیم (11)
» آثار طبیعی آذربایجان غربی (36)
» آثار تاریخی آذربایجان غربی (104)
» گالری عکس سایر مناطق آذربایجان (25)
» تصاویر دیدنی (40)
» کلیپ شعرای آذربایجان (5)
» کلیپ اورمیه (5)
» کلیپ موسیقی آذربایجانی (7)
» کلیپ ورزشی (8)
» کلیپ های متفرقه (10)
» دانلود فایل های صوتی (5)

صفحات

پیوندهای روزانه

نویسندگان

» admin (6558)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic